Avrasya Tarım 2011 fuarı kapılarını açtı

  Tarım Sektörü 15-18 Aralık 2011 tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi`nde gerçekleşecek Avrasya Tarım 2011 Fuarı`nda tek çatı altında buluşuyor.
  Haber Yayın Tarihi : 16.12.2011

  Avrasya Hayvancılık 2011 2. Hayvancılık, Ekipmanlar ve Süt Endüstrisi Fuarı, Traktör Yan Sanayi 2011 2. Traktör ve Tarım Makineleri, Yan Sanayi ve Yedek Parçaları Fuarı, Avrasya Tohum Fuarı 2011 Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleşecek fuar, sektörün önemli bir buluşma platformu olmayı hedefliyor.

  TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş tarafından, Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Derneği (TARMAKBİR) işbirliğiyle, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Trakya Birlik ve Küçük ve Orta Ölçekte Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı`nın (KOSGEB) desteği ile organize edilen fuara yurtiçi ve yurtdışından yoğun ilgi bekleniyor.

  Fuara yurtiçi ve yurtdışından büyük ilgi

  Türkiye`nin dört bir yanından 40`ın üzerinde ilden 40.000`in üzerinde ziyaretçinin katılım göstermesi beklenen fuara, yurtdışından Almanya, İtalya, Slovakya, Gürcistan, Moldovya, Bulgaristan, Kıbrıs, Mısır, Azerbeycan, Tunus, Fas, Cezayir ve Slovenya başta olmak üzere 20 ülkeden 1000`in üzerinde nitelikli ziyaretçinin katılım göstermesi bekleniyor.

  32 ülkenin delegasyonu bu zirvede

  32 ülkenin delegasyonunun bir arada olacağı ve ikili görüşmelerin gerçekleşeceği 1.Avrasya Tarımsal Mekanizasyon Zirvesi 16-17 Aralık 2011 tarihlerinde T.C.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TIKA), Makine Sanayi Sektör Platformu, Makine Tanıtım Grubu ve Türk Ziraat Odaları Birliği ve TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.`nin katkılarıyla gerçekleşecek.

  Aynı tarihlerde, Marmara Belediyeler Birliği işbirliği ve Türkiye Belediyeler Birliği`nin destekleri ile hazırlanan, Türkiye genelindeki Belediye Başkanları ve Belediyelerin ilgili Daire Başkanları ile Müdürlerinin aynı çatı altında toplanacağı, "Yaşanabilir Kentler İçin" sloganı ile bu sene 15`incisi düzenlenecek KENT 2011 15. Yerel Yönetim İhtiyaçları, Kent Mobilyaları, Park Bahçe Düzenlemeleri, Spor Tesisleri ve Ekipmanları Fuarı da sektör ilgililerini tek çatı altında toplayacak.

  Fuarı Bakan Mehdi Eker açtı

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, "Bundan sonra Türkiye`nin ihtiyaç duyulan bölgelerinde hayvancılıkla, seracılıkla ve diğer tarımsal faaliyetlerle ilgili organize tarım, hayvancılık ve sera bölgeleri kuracağız" dedi.

  Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş (TÜYAP) tarafından Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) işbirliğinde Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ile sektörel kuruluşların desteğiyle düzenlenen ”Avrasya Tarım 2011 6. Uluslararası Tarım ve Tarımsal Mekanizasyon Fuarı”nın açılışı, Beylikdüzü`ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi`nde yapıldı.

  Fuarın açılışında konuşan Eker, TÜYAP`ın düzenlediği fuarın aslında tarım, tarımın bileşenleri ve destekleyici unsurları olan makine gibi alanları kapsadığını belirtti.

  Fuara Afrika, Asya ve Avrupa ülkelerinden temsilcilerin katıldığını dile getiren Eker, fuarların en son geliştirilen teknolojileri ve üretilen bilgiyi üreticiyle buluşturması dolayısıyla önemli olduğunu ifade etti.

  Göreve geldikleri günden bu yana tarımı stratejik bir sektör olarak ele aldıklarını kaydeden Eker, "Türkiye`nin ilk stratejik tarım belgesini hazırladık. Cumhuriyeti 1923′te kurduk. Cumhuriyetin kuruluşunun 83. yılında Türkiye`nin ilk Tarım Kanunu oldu. Bu önemli. Tarım Kanunu bize niye gerekli? Çünkü Tarım Kanunu, tarımın tarifini yapar" dedi.

  Tarımda da Türkiye`nin 2023 vizyonunu ortaya koyduklarını söyleyen Eker, "Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında tarım sektörünün hasılasını 150 milyar dolar olarak görüyoruz. Bu uçuk bir rakam değil. 8 yıl içinde Türk tarımı sektörünün hasılasını 23 milyar dolardan 62 milyar dolara çıkardık. Alan aynı alan, üretilen buğdayın, etin, sütün karşılığı 23 milyar dolardı. Bugün aynı alanda 62 milyar dolar kazanır hale geldik" diye konuştu.

  Organize tarım bölgeleri

  Bakanlık olarak 2007′den bu yana birçok kalemde tarımda ve hayvancılıkta kullanılan makinelere yüzde 50 hibe verdiklerini belirten Eker, Türk çiftçisine 122 bin 179 tane makine ve ekipmanına destek verdiklerini bildirdi.

  Tarıma dayalı sanayinin gelişmesi gerektiğini, hammadde üretmekle zengin olunamayacağına vurgu yapan Eker, bu amaçla Türkiye`nin tarım sektörüne 3 bin 152 tane tesis kazandırdıklarını, bu tesislerde 32 bin kişinin istihdam edildiğini ve tesislere 600 milyon lira destek verdiklerini söyledi.

  Eker, 2012 yılı için de bazı hedeflerinin olduğunu, hükümetin eylem planı kapsamında tarım arazilerinin bölünmesini engelleyecek kanunun düzenlenmesinin yapılması, arazi toplulaştırılmasının hızlandırılması gerektiğini belirtti.

  Hayvansal ürünlerin Piyasa Düzenleme Kurulu üzerinde çalıştıklarını dile getiren Mehmet Mehdi Eker, şunları kaydetti:

  "Süt ile ilgili kurul oluşturuyoruz. Süt fiyatları düştüğü veya yükseldiği zaman müdahale edecek, üretici ve tüketici lehine dengeleyecek bir kurul. Organize tarım bölgeleri kuruyoruz. Daha önceden Sanayi Bakanlığı bünyesinde bulunan organize sanayi bölgeleri vardı. Şimdi biz bunu bakanlığımıza devraldık. Artık bundan sonra Türkiye`nin ihtiyaç duyulan bölgelerinde hayvancılıkla, seracılıkla ve diğer tarımsal faaliyetlerle ilgili organize tarım, hayvancılık ve sera bölgeleri kuracağız. Bu anlamda başlangıç olarak planladığımız 20 civarında bölge var. Çünkü bu kentleşmenin getirdiği bir gereklilik. Türkiye`de çiftçinin daha iyi şartlarda yaşaması, onların dünyayla rekabet edecek hale gelmesi bizim açımızdan önemli."

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da Türkiye`de tarımın gelişmesiyle mekanizasyon kullanımının arttığını, bu noktada verilen desteklerin de önemli olduğunu belirtti.

  "Tarım sektörünün çok iyi yerdeyiz, bunun ötesine gerekmez" demek durumunda bulunulmadığını dile getiren Bayraktar, bakanlığın öncülüğünde kamu kurumları ve meslek kuruluşlarıyla amaçlara emin adımlarla ulaşılması gerektiğini anlattı.

  Konuşmaların ardından Eker ve beraberindekiler, stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı.

  Fuar hakkında

  Fuar ile eş zamanlı olarak "Avrasya Hayvancılık 2011 2. Hayvancılık, Ekipmanlar ve Süt Endüstrisi Fuarı", "Traktör Yan Sanayi 2011 2. Traktör ve Tarım Makineleri, Yan Sanayi ve Yedek Parçaları Fuarı" ve "Avrasya Tohum Fuarı" da açıldı.

  Fuara, yurt içinden 40′ın üzerinde farklı kentten, yurt dışından Almanya, Bulgaristan, KKTC, Mısır, Azerbaycan, Fas ve Cezayir gibi ülkelerden de katılımcılar iştirak etti.

  Fuar, 18 Aralık`a kadar açık kalacak.Facebook Hesabından Yorumla


 • Avrupa borsaları ABD verisiyle kırmızıda

  Avrupa borsaları ABD verisiyle kırmızıda

  Avrupa borsaları ABD verisiyle kırmızıda

 • Japonya`nın ihracat devrinin sonu

  Japonya`nın ihracat devrinin sonu

  Japonya`nın ihracat devrinin sonu

 • Borsa kazandırdı, dolar geriledi

  Borsa kazandırdı, dolar geriledi

  Borsa kazandırdı, dolar geriledi

 • Hangi yatırım aracı bugün ne kazandırdı?

  Hangi yatırım aracı bugün ne kazandırdı?

  Hangi yatırım aracı bugün ne kazandırdı?

 • Altın fiyatları artınca,bankada kasa kalmadı

  Altın fiyatları artınca,bankada kasa kalmadı

  Altın fiyatları artınca,bankada kasa kalmadı

 • Avrupa borsaları ABD verisiyle kırmızıda
 • Japonya`nın ihracat devrinin sonu
 • Borsa kazandırdı, dolar geriledi
 • Hangi yatırım aracı bugün ne kazandırdı?
 • Altın fiyatları artınca,bankada kasa kalmadı

 • MIT Endüstriyel Ürünleri Tanıtımı Yapıldı

  MIT Endüstriyel Ürünleri Tanıtımı Yapıldı

  MIT Endüstriyel Ürünleri Tanıtımı Yapıldı

 • Avrasya`nın bir numaralı Bilişim fuarını kim kaptı?

  Avrasya`nın bir numaralı Bilişim fuarını kim kaptı?

  Avrasya`nın bir numaralı Bilişim fuarını kim kaptı?

 • Avrasya Tarım 2011 fuarı kapılarını açtı

  Avrasya Tarım 2011 fuarı kapılarını açtı

  Avrasya Tarım 2011 fuarı kapılarını açtı

 • Afrikalı işadamları geliyor

  Afrikalı işadamları geliyor

  Afrikalı işadamları geliyor

 • Cezayir yeni yatırım kapısı

  Cezayir yeni yatırım kapısı

  Cezayir yeni yatırım kapısı

 • MIT Endüstriyel Ürünleri Tanıtımı Yapıldı
 • Avrasya`nın bir numaralı Bilişim fuarını kim kaptı?
 • Avrasya Tarım 2011 fuarı kapılarını açtı
 • Afrikalı işadamları geliyor
 • Cezayir yeni yatırım kapısı

2011 yılı finansal açıdan sizin için nasıl bir yıl oldu?